Єдиний
офіційний
представник
в Україні
- Типова блискавка триває близько чверті секунди і складається з 3-4 розрядів.
- Блискавки подорожують зі швидкістю 56000 км в секунду і мають силу струму в 10-40 тисяч ампер.
- Блискавка часто кілька разів поспіль вдаряє в одне місце: як і будь-який електричний розряд, вона спрямовується по шляху найменшого опору.
- У світі кожну хвилину виблискує 6000 блискавок.
- Середня блискавка має довжину 9,5 км.
- Температура блискавки може сягати 27771 градусів за Цельсієм. Це майже в 5 разів гарячіше, ніж поверхня Сонця!
- Середня гроза подорожує зі швидкістю 40 км на годину.
- Прямо зараз в світі гримлять 1800 гроз.
- Щороку блискавки вбивають в Україні, за деякими оцінками, до 30 осіб, в США - близько 200
- Стародавні греки вірили, що перли утворюються, коли блискавка вдаряє в море.
- Приблизно 25% тих, у кого влучила блискавка, гинуть. Смертельні випадки - зазвичай результат зупинки серця. Після удару блискавки в електричних системах організму відбувається коротке замикання і ті, хто вижив, отримують серйозні порушення здоров'я, не кажучи вже про психічну травму: втрати пам'яті і чутливості, порушення сну, ослаблення слуху, постійні болі.
- У ворожіннях етрусків блискавка на сході була сприятливим знаком, на заході - несприятливим, на північному сході - непоганим, на північному заході - вісником нещастя.
- Якщо одяг мокрий, удар блискавки зашкодить вам менше.
- За британськими віруваннями, від блискавки можна захиститися лавровим листом.
- За статистикою, чоловіків блискавка вбиває частіше, ніж жінок (у 6 разів), ймовірно, тому, що чоловіки більше часу проводять на відкритому повітрі.
- В американський Емпайр-Стейт-Білдінг блискавка влучає в середньому 23 рази на рік.
- Блискавки спостерігаються також на Венері, Юпітері, Сатурні і Урані. Блискавки Сатурна в мільйон разів сильніше земних.
- Частіше, ніж в інші дерева, блискавки потрапляють в дуби. Цьому є міфологічне пояснення: у древніх греків дуб був деревом Зевса, бога-громовержця.
- Б'ючи в піщаний грунт, блискавка сприяє утворенню скла. Після грози в піску можна знайти смужки скла.
- В середні віки вважалося, що церковні дзвони виганяють злих духів. Грім і блискавка вважалися диявольськими підступами, і тому під час грози намагалися безперервно бити в дзвони. В результаті жертвами блискавки дуже часто ставали дзвонарі.
- В літаки блискавка потрапляє в середньому один раз на кожні 5-10 тисяч льотних годин.
- У ацтеків вважалося, що блискавка супроводжує померлих: вона розщеплює землю і полегшує шлях в її глибини.
- Як правило, розряд блискавки супроводжується громом. Грім з'являється від сильного коливання повітря від розряду блискавки. Блискавка і грім відбуваються в один момент. Але чому ж ми спостерігаємо блискавку і чуємо грім в різний час? Все тому, що швидкість світла набагато більша швидкості звуку. Можна сказати, що блискавку ми бачимо в той же момент, коли вона вдаряє, а грім чуємо з запізненням. Виходячи з цього, ми можемо з легкістю визначити приблизну відстань, на якому знаходитися гроза. Швидкість звуку становить 350 метрів в секунду, а значить можна помножити час між ударом блискавки і звуком грому, і отримати приблизне місце грози. Грім зазвичай чути на відстані 15-20 кілометрів. А значить, якщо видно блискавку, але чути грім, гроза знаходитися не менше ніж за 20 кілометрів.
- В середині XVIII століття деякі європейські дами носили на своїх капелюшках громовідводи, а заземлювальний дріт волочився слідом.
- Імовірність бути вбитим блискавкою становить 1 до 2000000. Такі ж шанси у кожного з нас померти від падіння з ліжка.
- В Київській Русі повелителем грому та блискавок вважався Ілля-пророк, який їздив по небу на гуркітливій колісниці. Святий Ілля жив у IX столітті і єдиний із пророків був живим взятий в Царство Небесне. Як завжди, в образі цього святого змішалися язичницькі та християнські вірування: прототип Іллі - грізний слов'янський бог Перун.
- За прикметою, в грозу не можна стояти біля корів, так як вони притягують блискавку. Численні випадки загибелі пастухів тому підтвердження.
- У різних міфологіях блискавку представляли як руку бога або навіть як сліпуче світло божественних очей.
- Блискавки розчищають небо для польотів космічних кораблів. У радіаційних поясах Землі існує проміжок, в якому майже немає заряджених частинок завдяки тому, що радіохвилі від земних блискавок відбирають енергію у заряджених частинок і розштовхують їх. Внаслідок космічні кораблі на середній орбіті піддаються шкідливому впливу радіації.
- Три блискавки на зображенні римського Юпітера символізують випадок, долю і передбачливість - сили, які формують майбутнє.
- Імовірність побачити кульову блискавку хоча б раз в житті становить 1 до 10000.
- Люди, в яких влучила блискавка, вважалися відзначеними богом. А якщо вони гинули, то нібито потрапляли прямо на небеса. У давнину жертв блискавки ховали на місці загибелі. А от як розцінювати те, що блискавка збила хрест з купола собору Смольного монастиря (це трапилося в липні 2001 року)? Можливо його мешканці нагрішили так, що викликали божественне обурення або, навпаки, особливо прославилися богоугодними справами?
- У більшості випадків, блискавка потрапляє в людей не в самий розпал грози. Згідно з даними національної метеорологічної служби США (НМС), блискавка може вдарити з відстані в 15 км від того місця, де йде дощ, тому якщо ви чуєте грім - значить ви в зоні загрози попадання блискавки.
- Енергії, що міститься в одному ударі блискавки, може вистачити на горіння 100Вт лампочки протягом 90 днів.
- Відомо, що океани займають понад 70% площі нашої планети. Тому вважалося, що блискавки вражають в основному водну поверхню. Однак супутники зафіксували інше: в 8 випадках з 10 блискавки вдаряють не в воду, а в землю. Вчені пояснюють цей несподіваний факт тим, що влітку температура суші вище, ніж океану, і над континентами виникають потужні конвекційні повітряні потоки, що піднімають у верхні шари атмосфери пари води, частки якої в процесі цього електризуються. Перетворюючись там в краплі і кристалики льоду, вони утворюють хмари, на яких накопичується електричний заряд, в основному над континентальною частиною Землі.
07 Травня 2020