CBM Technology Glamar
Єдиний
офіційний
представник
в Україні

Заземлення та грозозахист системи фізичного захисту і контролю доступу (охоронного периметра) об'єкта «Укриття» ДСП ЧАЕС

Як відомо, для того щоб не було помилкових спрацьовувань електронних систем охорони, виходу з ладу елементів системи відеоспостереження, оповіщення про несанкціонований доступ та ін. - необхідний низькоомний заземлюючий пристрій (ЗП) зі стабільними характеристиками.

Крім цього, корисно пам'ятати, що електронні засоби охорони надзвичайно чутливі до занесеної та наведеної перенапруги.

У зв'язку з цим, хочеться розповісти про унікальний об'єкт, такий як Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» (ДСП ЧАЕС), де потрібно було вирішити саме таке завдання, а саме - забезпечити зовнішній блискавкозахист, захист від перенапруг та низькоомне заземлення для технічних засобів охорони і спостереження периметра об'єкта «Укриття», тобто арки, яка закриває 4-й блок і захищає нас.

Конструкція об'єкту «Укриття» розрахована на 100 років служби. Технології стрімко розвиваються, і хто знає, можливо через певний час з'явиться спосіб повністю впоратися з цією загрозою. «Укриття» дає нам час і оберігає нас, а охоронний периметр оберігає його.

Охоронний периметр, його офіційна назва - система фізичного захисту і контролю доступу - має довжину близько 3 км і по всій його довжині розміщені електронні засоби охорони і відеоспостереження, які піддаються електромагнітному впливу не тільки під час грози, а й при близькому (2-3 км) проходженні грозового фронту, оскільки при такій довжині периметра наведені перенапруги представляють дуже серйозну небезпеку.

Для захисту електроніки, кабельних трас та обслуговуючого персоналу при попаданні блискавки, повинні бути виконані заземлення, зовнішній і внутрішній блискавкозахист. Це дасть змогу найкоротшим шляхом відвести струм блискавки в землю і захистити людей та електронні засоби охорони як від перенапруги, наведеної грозовим фронтом чи близьким ударом блискавки, так і від перенапруги, занесеної внаслідок прямого удару блискавки.

Це завдання було успішно вирішене за участю ВАТСОН-ЕНЕРГО.

Заземлення потрібно було змонтувати в техногенному ґрунті, де на глибині 2-3 м знаходиться "доаварійна" асфальтова дорога, яка була засипана під час робіт по ліквідації наслідків аварії в 1986 році. Місце, на якому потрібно було виконати ЗП, знаходиться між охоронним периметром з одного боку і зоною підвищеної радіоактивності з обмеженим доступом з іншого боку.

Для монтажу заземлюючих пристроїв, як захисного, так і блискавкозахисного, на охоронному периметрі об'єкта «Укриття» використовувалися комплекти WTG®, на базі обміднених стрижнів виробництва CBM Technology GALMAR. Для них характерна дуже висока стійкість до корозії, навіть в агресивних ґрунтах. Наприклад, тих які в безпосередній близькості до 4-го енергоблоку.

Висока механічна міцність всіх елементів CBM Technology GALMAR, а також якість нанесення мідного покриття на стрижні та його товщина - понад 250 мкм - дають змогу встановлювати заземлюючі електроди на необхідну глибину, для отримання низького опору. Це мінімізувало земляні роботи і дало змогу швидко досягти необхідного опору захисного ЗП - 1 Ом, та легко і швидко виконати розподілене вздовж всього периметра блискавкозахисне заземлення. Товщина мідного покриття понад 250 мкм має виняткову стійкість до ґрунтової та електролітичної корозії (блукаючі струми), і відповідно, саме вона, забезпечує тривалий термін служби ЗП.

Реалізація зовнішнього та внутрішнього блискавкозахисту це унікальний комплекс заходів, в основі якого високоякісні елементи, а саме - полегшені блискавкоприймальні щогли, ізольовані і натяжні струмовідводи виробництва AH Hardt, а також бронзові, мідні, нержавіючі і фарбовані спеціальною порошковою фарбою затискачі, тримачі і з'єднувачі виробництва CBM Technology GALMAR. Деякі з цих елементів були спеціально виготовлені для цього об’єкту. Висока стійкість до корозії всіх елементів забезпечує тривалий термін експлуатації системи блискавкозахисту без погіршення характеристик міцності і електричних властивостей.

Всі елементи заземлення та блискавкозахисту виробництва компаній CBM Technology GALMAR і AH Hardt дали можливість виконати роботи на конструктивно складних спорудах з мінімальними затратами.

Для збору статистичної інформації в двох протилежних кінцях периметра були встановлені цифрові лічильники розрядів блискавки.

Система зрівнювання потенціалів була виконана мідною шиною перетином 185 мм2. Звичайно, обміднена полоса CBM Technology GALMAR перетином 160 мм2 впоралася б з цим завданням в повній мірі, але замовник наполіг на міді (не зважаючи на великі витрати) і це можна зрозуміти, враховуючи унікальність об'єкта і виняткову важливість завдання. Разом з тим, хочеться відзначити, що обміднені провідники CBM Technology GALMAR мають стійкість до корозії як у міді, та при цьому, міцністю сталі.

Промислові розрядники LEUTRON, в свою чергу, забезпечили надійний захист охоронного периметра об'єкта «Укриття» від занесених і наведених перенапруг.

Детальніше про підходи та приклади реалізації внутрішнього блискавкозахисту читайте в статтях:

Всі роботи були проведені в повній відповідності з вимогами державних стандартів і міжнародних норм.

30 Березня 2021

Залишити заявку та отримати консультацію